fbpx

Gmail i 4 funkcje, których nie znasz!

Gmail to zdecydowanie jeden z najpopularniejszych i najczęściej wykorzystywanych systemów pocztowych w sieci. Wiele osób codziennie korzysta niego w celach prywatnych lub w pracy. Oprócz podstawowych funkcji, z których korzystamy, takich jak np. e-mail roboczy, wysyłanie i odbieranie wiadomości czy wysyłanie załączników, Gmail posiada również kilka niestandardowych i oryginalnych funkcji, których nie znajdziemy w wielu innych pocztach.

Samozniszczenie e-maila po konkretnym czasie

Pierwszą i jedną z najbardziej spektakularnych funkcji Gmaila jest możliwość wysłania wiadomości, która ulegnie samozniszczeniu po konkretnie wyznaczonym przez nas czasie. Nie jest to żart prima aprilisowy czy super tajna funkcja jedynie dla pracowników Google, a opcja dla każdego użytkownika poczty. Co więcej, jest ona dostępna do ustawienia w dwóch kliknięciach i często patrzymy na ikonę opcji przy wysyłaniu zwykłej wiadomości. Samozniszczenie wiadomości polega na tym, iż po określonym czasie zostanie ona trwale usunięta i nie będzie można jej odczytać. Długość żywotności e-maila może mieć od 1 dnia do 5 lat. Wybrać zatem możemy w takich czasach jak jeden dzień, tydzień, miesiąc, trzy miesiące czy pięć lat. Aby uruchomić taką opcję, należy przejść do pisania nowego e-maila. W dolnym menu obok przycisku Wyślij, ostatni przycisk po prawej uruchamia tryb prywatności. Jeśli na niego klikniemy, otworzy nam się okno, gdzie będziemy mogli ustawić opcję samozniszczenia się e-maila.

Pewnego rodzaju ciekawostką, jest sposób działania tej funkcji. Sam e-mail po stworzeniu i “wysłaniu” nie jest w rzeczywistości wysyłany do odbiorcy. Google tworzy specjalną poufną stronę www, na której umieszcza tego e-maila, wysyłając do odbiorcy jedynie link do tej witryny. Osoba, która “odebrała” e-maila klikając na niego, przenosi się właśnie na nową zakładkę i może przeczytać treść wiadomości. E-mail taki nie ma możliwości przesyłania dalej czy drukowania, aby maksymalnie utrudnić wyciek danych. Po określonym czasie, Google kasuje link i stronę z wiadomością, a wiadomość ulega zniszczeniu. Jeśli po terminie ważności jako odbiorcy będziemy chcieli przeczytać e-maila, po kliknięciu na niego zobaczymy pustą stronę. W rzeczywistości e-mail nie opuszcza serwerów Google, a Google daje jedynie możliwość przeczytania e-maila w określonym czasie odbiorcy wiadomości.

Planowanie wysyłki e-maila o konkretnej godzinie

Jedną z najprzydatniejszych funkcji Gmaila jest możliwość wysyłania e-maili o zapalnym terminie — np. za kilka dni. Przeważnie wysyłając e-maile musimy robić to samodzielnie. Gdy jesteśmy zajęci lub nie ma takiej możliwości, jest to dość kłopotliwe. Najczęściej nerwowo spieszymy się, aby gdziekolwiek zalogować się na swoją pocztę i wysłać wiadomości. Gmail rozwiązał ten problem, umożliwiając wcześniejsze stworzenie e-maila oraz zaplanowanie daty jego wysyłki np. w nocy lub w dni wolne od pracy. Cała operacja jest niezwykle prosta do przeprowadzenia. Aby wysłać e-mail w konkretnym dniu o konkretnej godzinie, należy utworzyć nową wiadomość i uzupełnić wszystkie pola. Gdy wiadomość jest już gotowa do wysyłki, należy kliknąć na strzałkę w dół obok przycisku Wyślij i wybrać opcję Zaplanuj Wysłanie. Po otworzeniu tej opcji będziemy mogli wybrać konkretną datę i godzinę, o której e-mail zostanie wysłany. Po zaakceptowaniu ustawień, wiadomość trafia do folderu Zaplanowane w lewym menu obok folderu odebrane, wysłane, spam itp. E-mail do czasu wysłania pozostaje tam odłożony i czeka na wysyłkę. W tym czasie możemy samodzielnie edytować go lub zmienić wszystkie jego ustawienia. Do czasu wysłania e-maila możemy go też usunąć i zrezygnować z wysyłki, co jest niezwykle komfortowe.

E-mail na hasło

Bardzo podobną do pierwszej opcji Gmaila jest opcja wysyłania wiadomości zaszyfrowanej. Do jej otworzenia potrzebne jest hasło i tylko dzięki niemu możemy odczytać treść wiadomości. Jest to niezwykle podnosząca bezpieczeństwo opcja. Aby ją uruchomić, należy przejść w menu obok przycisku Wyślij do ostatniej po prawej ikonki i uruchomić tryb poufny. Po stworzeniu wiadomości i wybraniu tej opcji będziemy mogli samodzielnie ustalić hasło dla danego e-maila. Cała konfiguracja polega jedynie na włączeniu tej opcji jednym kliknięciem. Po tej czynności możemy wrócić do pisania wiadomości. Gry będziemy chcieli ją wysłać, ukaże się nam na monitorze pole, gdzie będziemy musieli podać numer telefonu odbiorcy. Na ten numer zostanie wysłany kod, gdy Google wyśle e-maila. Odbiorca, który będzie chciał sprawdzić e-mail, będzie musiał przepisać kod z sms-a i tylko wtedy otworzy naszą wiadomość. Tak jak w przypadku pierwszej opcji samozniszczenia, e-mail nie opuszcza fizycznie serwerów Gogole i jest jedynie dostępny do przeczytana na zewnętrznej zakładce. Również nie możemy przesyłać takiego e-maila dalej lub go wydrukować. Względy bezpieczeństwa są zatem na najwyższym poziomie.

Cofnięcie wysłanego e-maila

Bardzo ciekawą i wydającą się niemożliwą opcją jest cofnięcie wysłanego już maila. Przeważnie każdy z nas, przynajmniej raz wysłał wiadomość i zorientował się, że brakuje w niej danych, dane są niepełne lub znajduje się w niej coś nieodpowiedniego. Jest to zdecydowanie niemile uczucie, które zaskakuje nas najczęściej tuż po kliknięciu na przycisk Wyślij. Gmail daje możliwość jeszcze przez nawet 30 sekund cofnięcia “wysłanego” e-maila. Opcją tą skonfigurować możemy w menu Ustawienia w prawym górnym rogu. Po otwarciu menu wystarczy ustawić opcję Cofnij Wysyłanie od 5 sekund do 30 sekund i zaakceptować wybór. Google udostępniając tego typu opcje, ponownie popisał się kunsztem technicznym i pomysłowością. Możliwość cofnięcia wysłanego e-maila polega od strony technicznej na buforze czasowym. Po kliknięciu na przycisk Wyślij, wiadomość pozostaje jeszcze na serwerach Google odpowiednio przez 5, 10 czy 30 sekund, Dopiero po tym czasie fizycznie opuszcza Google i trafia do skrzynki odbiorcy. Jeśli w tym czasie klikniemy opcje Cofnij, która jest widoczna na stronie po “wysłaniu” e-maila, wiadomość powróci do naszej skrzynki i będziemy mogli ją np. edytować.

Podoba ci się ten artykuł?

Share on facebook
Udostępnij na Facebook
Share on twitter
Udostępnij na Twitter
Share on linkedin
Udostępnij na LinkedIn
Share on pinterest
Udostępnij na Pinterest

dodaj komentarz